Szájsebészet
Praxisunkban a szájsebészeti kezelések teljes palettája elérhető, az egyszerű fogeltávolítástól kezdve a fogbeültetésen keresztül egészen a csontpótló műtétekig. Minden esetben nagy hangsúlyt fektetünk a fájdalommentességre és páciensünk komfortjára. A sebészeti kezeléseket Dr. Tordai Bálint dento-alveoláris sebész fogszakorvos végzi.
Mire számíthat szájsebészeti rendelésünkön?
Műtéti kezelések
- Áttörésben visszamaradt fogak eltávolítása
- Bölcsességfogak műtéti eltávolítása
- Foggyökér / betört fog műtéti eltávolítása
- Gyökércsúcs rezekció
- Dentális implantátumok beültetése (fogbeültetés)
- Állcsonthiányok pótlása / csontpótlás
- Szövetszaporulatok eltávolítása és szövettani vizsgálata
- Csontkinövések korrekciója
- Ínykorrekciós műtétek
- Ínytasakok sebészi tisztítása
Szájsebészeti érzéstelenítés
Igyekszünk minden sebészeti beavatkozást teljes fájdalommentességben elvégezni. Szájsebészeti kezelések előtt a legmodernebb érzéstelenítési eljárásokat alkalmazzuk. Kizárólag artikain-hidroklorid érzéstelenítőt használunk, amely a hagyományos lidocainnál körülbelül két-háromszor nagyobb hatáserősségű és gyulladt szöveti környezetben is teljes érzéketlenséget biztosít.
Bizonyos körülmények között a hagyományos érzéstelenítési technikák elégtelennek bizonyulnak, ezekben az esetekben praxisunkban speciális érzéstelenítési lehetőségekre pl.: intraligamentális vagy intraosseális érzéstelenítésre is lehetőség van.
Szájsebészeti diagnosztika
Számos fej-nyak régióban felmerülő panasz / fájdalom esetén a fogorvosi vizit nem vezet megoldásra. Sok esetben nem valamelyik fogunk, hanem más elváltozás áll a fájdalom hátterében. Gyakran állkapocsizületi probléma, nyálmirigy gyulladás, arcüregi folyamat, lágyrészciszta áll a panaszok hátterében. A szájsebészeti konzultáció ebben az esetben nélkülözhetetlen a patológiás folyamat szakszerű diagnózisához.
CBCT felvételek nem helyben, hanem a VIP Dental Fogászati Röntgencentrumban készülnek.
Implantáció és Implantációs Fogpótlások
Kétséget kizáróan az utóbbi évtizedek legnagyobb fogászati innovációjának az implantációs fogpótlások elterjedését tekinthetjük. A fogbeültetés a 21. századi fogászat egyik alappillérévé vált. Az implantációs megoldás az orvostól naprakész tudást és sebészi gyakorlatot, míg a páciens részéről anyagi áldozatot és türelmet igényel. Praxisunkban a ma megvalósítható implantációs megoldások teljes spektruma elérhető.
A fogászati implantáció (fogbeültetés) menete
Az implantációs fogpótlás több részből áll, legfontosabb eleme a fogászati implantátum (műgyökér). A fogászati implantátum egy titániumból vagy titánium ötvözetből készült, csavar alakú eszköz. Az implantátum egy szájsebészeti műtét során kerül beültetésre az állcsont fogatlan területére. A műtét helyi érzéstelenítésben történik és minden esetben fájdalommentes. A műtéti beavatkozás időtartama esettől függően 20 perc és 2 óra között változhat. A foghiány pótlásához szükséges implantátumok számát több tényező befolyásolja (pl.: csont minősége és mennyisége, foghiány nagysága) és minden esetben az egyén adottságai alapján határozható meg. Egy fogatlan állcsont teljes körű helyreállítása implantációs hídpótlással legalább 4-6 darab implantátum egy időben történő beültetését igényli.
Mi a teendő, ha nincs elegendő mennyiségű befogadó csont?
Egy fogászati implantátum körülbelül 4 - 5 mm átmérőjű és 10 mm hosszúságú. A befogadó csontnak ennél valamivel nagyobb dimenziókkal kell rendelkeznie. Gyakori szituáció, hogy a szükséges csontállomány nem áll rendelkezésre. Ennek leggyakoribb oka a hosszú ideje fennálló foghiány, korábbi állcsontsebészeti kezelés vagy az állcsontok korral járó sorvadása. Ezekben az esetekben csontpótló műtétre van szükség. A csonthiány típusától függően ez akár a fogbeültetéssel egy időben is megvalósítható. Csontpótlás történhet saját csonttal és műcsonttal is.
Az implantátum sebészi beültetését követően gyógyulási időszak következik, amely legalább három hónapot vesz igénybe. A gyógyulás során az implantátum kapcsolatot létesít az állcsont szövetével, közvetlen titán-csont kapcsolat alakul ki. Az implantátum csontintegrációja az ínyfelszín alatt történik, tehát ebben a periódusban végleges műfogat nem helyezünk az implantátumra. A fogatlan területet ebben az időszakban ideiglenes fogpótlással pótoljuk.
A csontos beépülés lezárultával, az implantátum terhelhetővé válik, így elkészíthető a végleges implantátumon rögzített fogpótlás, melynek időtartama körülbelül 2-3 hét.
Implantációs fogpótlások
Bármilyen típusú foghiányra létezik implantációs megoldás. Leegyszerűsítve az implantációs fogpótlások két típusát különíthetjük el: rögzített implantációs fogpótlások és kivehető implantációs fogpótlások (implantációs protézisek).
Rögzített implantációs fogpótlások
A rögzített implantációs fogpótlásokat a fogorvos az implantátumra csavarozza vagy ragasztja, tehát otthon nem eltávolíthatóak. Ide sorolható az implantátumon rögzülő hídpótlás és korona. A műfogak kerámia borítással rendelkeznek, az eredeti fogakhoz megtévesztésig hasonlóak. Egy fog hiánya vagy akár teljesen fogatlan állapot is kezelhető így. Ez a megoldás áll a legközelebb a természetes fogazathoz. Gyorsan megszokható, esztétikus megjelenést biztosít, ugyanakkor alapos szájhigiéniát követel a pácienstől.
Kivehető implantációs fogpótlások (implantációs protézisek)
Teljes fogatlanság esetén alkalmazható megoldások. A fogatlan állcsontba 2 – 4 darab implantátumot ültetünk. Az implantátumokra egy kivehető fogsor készül, mely otthon eltávolítható. Az implantátumok feladata, hogy segítik a kivehető fogsor rögzülését. A protézis ezáltal lötyögéstől mentes, a normál étkezést nem akadályozza és nagyon jól terhelhető. Felső implantációs protézisek a szájpadlást nem borítják, így a hangképzés és ízérzés is változatlan maradhat. Az implantációs protézisek - hagyományos fogsorokkal összehasonlítva - nagyságrendekkel könnyebben megszokható és jobban funkcionáló megoldások.